Kto stworzył postać Spider-Mana? | Steve Ditko, Stan Lee, Jack Kirby

 Stan Lee i jego metoda tworzenia komiksòw w Marvelu | Marvel Method of writing comics

Przenieśmy się na chwile do lat 60-tych - jesteśmy w biurze Marvela na Manhattanie. Stan Lee wpada na pomysł nowego superbohatera. Jedyne co ma, to kilka zdań na jego temat, kilka cech charakteru i krótki opis supermocny. Na podstawie tych kilku zdań rysownik musi stworzyć całe dwadzieścia kilka planszy z komiksem oraz z miejscem w dymkach na dialogi, które będą wpisywane później. Z boku planszy rysownik rozpisywał również co się dzieje na rysunkach. 


To rysownik musi zaprojektować postać, jej strój (Stan Lee zawsze zostawiał to artystom), wymyślić często świat w którym dzieje się akcja, dodatkowe postacie, przeciwników, a przede wszystkim wymyślić i narysować całą akcje komiksu na dwudziestu kilku stronach  - w ten sposób powstaje pierwszy numer jakiegoś komiksu Marvela przestawiający nowego super bohater - i wszystkie kolejne. I chociaż sam pomysł (lub jego zalążek) powstawał w głowie Stana Lee, to dopiero rysownik nadawał temu pomysłowi kształt, charakter i tworzył cały otaczający go świat. 

To była właśnie nowoczesna metoda Stana Lee na masowe tworzenie komiksów. Doszło do tego, ponieważ Lee ze względu na swoje obowiązki edytorskie nie miał już czasu na tworzenie scenariuszy do całego komiksu. Więc zapraszał do siebie rysownika, przedstawił mu luźną koncepcję kolejnego numeru i na barkach artysty spoczywała odpowiedzialność za stworzenie praktycznie całego zeszytu. W ten sposób Stan Lee mógł zrzucić niemal całą pracę i odpowiedzialność na rysownika, a w zamian przypisywać sobie największe zasługi stworzenia postaci. 


Stan Lee, Steve Ditko - kto stworzył postać Spider-mana | Zjadacz filmów
(Stan Lee)

Przez lata Stan "The Man" Lee próbował przestawiać siebie jako kopalnie pomysłów Marvela i niemal jednoosobowego twórcę wszystkich tych znakomitych postaci. Przez lata nie chciał przyznać, że Steve Ditko jest współtwórca Spider-Mana, ponieważ uważał, że Twórcą może być tylko ten, kto wpadł na pomysł samej postaci. Jack Kirby również nie pałał sympatią do Stana Lee i odbierał mu prawie wszystkie zasługi przy współtworzeniu postaci Fantastycznej Czwórki, Thora i innych. Wspominał, że Stan nawet nie pisał żadnych dialogów, tylko wszystko już wymyślone, napisane i narysowane oddawał sam.

"Stan Lee and I never collaborated on anything! I’ve never seen Stan Lee write anything. I used to write the stories just like I always did."

"Stan Lee i Ja nigdy nie współpracowaliśmy przy niczym! Nigdy nie widziałem Stana Lee piszącego cokolwiek. To ja pisałem wszystkie historie - tak jak robiłem to od zawsze."

"No, I dialogued them. If Stan Lee ever got a thing dialogued, he would get it from someone working in the office. I would write out the whole story on the back of every page. I would write the dialogue on the back or a description of what was going on. Then Stan Lee would hand them to some guy and he would write in the dialogue. In this way Stan Lee made more pay than he did as an editor. This is the way Stan Lee became the writer. Besides collecting the editor’s pay, he collected writer’s pay. I’m not saying Stan Lee had a bad business head on. I think he took advantage of whoever was working for him."

"Nie, to Ja tworzyłem dialogi. Jeżeli Stan Lee kiedykolwiek miał jakieś dialogi, dostawał je od ludzi pracujących w biurze. To ja rozpisywałem całą historię na tyłach plansz z komiksem. Pisałem dialogi lub całe opisy tego, co się dzieje. Stan Lee następnie oddawał je jakiemuś kolesiowi, który pisał wszystkie dialogi. W ten sposób Stan Lee dostawał więcej pieniędzy, niż za pracę edytora. Tak właśnie Stan Lee stał się pisarzem. Poza pensją edytora, dostawał również pensję za pisanie. Nie mówię, że Stan Lee ma złą głowę do interesów. Myślę, że wykorzystywał wszystkich, którzy dla niego pracowali."

Cytaty pochodzą z wywiadu z Kirbym, który opublikowano w The Comics Journal #134 (Luty 1990)

Joe Simon, Jack Kirby - kto stworzył postać Spider-mana | Zjadacz filmów
(Joe Simon i Jack Kirby)

Jest rok 1962 - Stan Lee musi szybko wymyślić jakiegoś bohatera, którego umieści w ostatnim wydaniu zamykanego tytułu "Amazing Fantasy" no.15. Jak sam mówił w wielu wywiadach - wpadł na pomysł nowego superbohatera, kiedy obserwował muchę chodzącą po ścianie i pomyślał o bohaterze, który byłby zwykłym nastolatkiem z takimi właśnie umiejętnościami. Ze swoim pomysłem udał się do tego samego rysownika co zawsze - Jacka Kirby, z którym wspólnie powołali do życia między innymi Hulka, Thora, Black Panther, Fantastic Four, Silver Surfer. Ale zanim Stan Lee wpadł na swój pomysł, pewna firma z Brooklynu miała bardzo podobny pomysł 8 lat wcześniej.

Historia pewnego kostiumu Człowieka Pająka | Ben Cooper

W 1954 roku firma Ben Cooper wprowadziła na rynek pomarańczowy kostium Człowieka Pająka z charakterystyczną maską z napisem Spider Man. Ben Cooper to firma założona w 1937 roku, która produkowała kostiumy na Halloween. Byli bardzo znani w Nowym Jorku. Ciekawostką jest to, że ta sama firma wyprodukowała pierwszy licencjonowany przez Marvela kostium Spider-Mana w 1962 roku - z prawidłowymi kolorami. Nie sposób stwierdzić, kto był projektantem pomarańczowego kostiumu, ponieważ cała dokumentacja firmy Ben Cooper spłonęła w pożarze w 1989 roku. 


Joe Simon, Jack Kirby - kto stworzył postać Spider-mana | Zjadacz filmów


Pierwszy Spiderman | Joe Simon, Charles Clarence Beck | "Silver Spider" 

Joe Simon, który w 1941 roku razem z Jackiem Kirby stworzył postać Kapitana Ameryki, miał pomysł na nowego superbohatera. Był nim młody chłopak o imieniu Tommy Troy, który znajduje magiczny pierścień z logo pająka, dzięki któremu zmienia się w herosa z mocami jak insekt. Nasz bohater posiadał też pistolet, który strzelał siecią. Pierwsza nazwa, która przyszła do głowy Simonowi to oczywiście Spiderman - ale na rynku było już tak dużo różnych "menów", że zdecydowała się nazwać go "Silver Spider". Pierwszy niewykorzystany scenariusz do "Silver Spider" napisał Jack Oleck (szwagier Joe Simon), a rysunki wykonał Charles Clarence Beck, który wcześniej zasłynął pracą nad komiksem "Captain Marvel". Projekt trafił do Harvey Comics, gdzie utknął na półce i nie został nigdy wydany. To był rok 1953.

Joe Simon, Jack Kirby - kto stworzył postać Spider-mana | Zjadacz filmów
(Joe Simon, Charles Clarence Beck "Silver Spider")

Pierwszy Spider Man | Joe Simon, Jack Kirby | "The Fly"

Kiedy w 1959 roku wydawnictwo Archie Comics poprosiło Joe Simona o stworzenia nowej linii superbohaterów, ten postanowił odkurzyć swój projekt "Srebrnego Pająka" i udać się z nim do Jacka Kirby. W ten sposób powstał "Fly" - młody chłopak Tommy Troy znajduje magiczny pierścień na poddaszu z logo muchy, po otwarciu którego zyskuje super moce. Komiks nie zyskał zbyt dużej popularności, a seria została anulowana po numerze 30 w 1964 roku. Teraz możemy przejść do roku 1962, kiedy to Stan Lee poszedł ze swoim nowym pomysłem do Jacka Kirby.

Joe Simon, Jack Kirby - kto stworzył postać Spider-mana | Zjadacz filmów
(Joe Simon, Jack Kirby "The Fly")

Pierwsze i drugie narodziny Spider-Mana | Stan Lee, Jack Kirby, Steve Ditko

Jack Kirby narysował pięć pierwszych planszy Spider-Mana, na których przedstawił historię młodego chłopaka, mieszkającego ze starszą ciotką oraz wujkiem, który był emerytowanym policjantem. Znajduje magiczny pierścień i zmienia się w Człowieka-Pająka. Stan Lee nie był zadowolony - nie podobał mu się sposób, w jaki Kirby narysował postać Spider-Mana. Był muskularny i epicki, jak to miał w zwyczaju rysować Kirby. Stan miał w głowie postać chuderlawego, przeciętnego nastolatka, a nie kolejnego napakowanego herosa. Dlatego Lee postanowił poprosić o pomoc Steva Ditko, który wywiązał się z zadania celująco. 

Steve Ditko wspominał, że musiał stworzyć całą postać Człowieka-Pająka od początku, włącznie z kostiumem, który zakrywał całą twarz - w projekcie Kirbyego maska zasłaniała tylko pół twarzy, kostium przypominał ten Kapitana Ameryki, a sam Spider-Man posługiwał się pistoletem wystrzeliwującym sieć. Niestety plansze, które narysował Jack Kirby nie zachowały się, więc możemy polegać tylko na wspomnieniach. A sam Ditko wspomina komiks Spider-Mana, który narysował Kirby: 

(Tak Steve Ditko wspominał kostium Spider-Mana narysowany przez Kirbyego)

"The splash was the only one with a drawing of Spider-Man. A typical Kirby hero/action shot. But the costume is what is important. I'm uncertain about the abstract chest design. The closest thing to it is the one on Ant-Man. Kirby’s Spider-Man had a web gun, never seen in use. The only connection to the spider theme was the name. The other four pages showed a teenager living with his aunt and uncle. The aunt was a kindly old woman, the uncle was a retired police captain, hard, gruff, the General Thunderbolt Ross type (from Hulk), and he was down on the teenager. Next door or somewhere in the neighborhood there was a whiskered scientist-type involved in some kind of experiment or project. The end of the five pages depicted the kid going toward the scientists darkened house."


"Pierwsza strona była jedyną z rysunkiem Spider-Mana. Typowa heroiczna srona w stylu Kirbyego. Ale to co najważniejsze, to kostium. Nie jestem pewny co do logo na klatce piersiowej. Najbliżej mu było do tego, które jest na kostiumie Ant-Mana. Spider-Man w wersji Kirbyego miał pistolet strzelający siecią, nie widziany wcześniej. Jedyne połączenie z motywem pająka istniało tylko w samej nazwie. Pozostałe cztery strony pokazywały nastolatka mieszkającego z ciotką i wujkiem. Ciocia była miłą starszą osobą, wujek był emerytowanym policjantem przypominającym Generała "Thunderball" Rossa (Z komiksu "Hulk") i nie był zbyt miły dla chłopaka. Dom obok, lub gdzieś w okolicy był wąsaty naukowiec, który przeprowadzał jakiś eksperyment. Ostatnia z pięciu stron przedstawiała chłopaka zmierzającego do domu naukowca."

W 1966 roku, po 38 komiksach ze Spider-Manem Steve Ditko przestał rysować tą postać i odszedł z Marvela i nigdy już do niego nie powrócił. Przez ten czas udało mu się stworzyć postać Człowieka-Pająka, jakiego znamy i uwielbiamy do dnia dzisiejszego. Więc kto tak naprawdę stworzył postać Spider-Mana? Podsumujmy fakty chronologicznie:

W 1953 roku Joe Simon wpada na pomysł bohatera - młodego chłopak o imieniu Tommy Troy, który otrzymuje super moce insekta po tym, jak znajduje magiczny pierścień z logo pająka. Komiks nosił tytuł "Silver Spider". 

W 1956 roku firma Ben Cooper wypuszcza na Halloween kostium z pomarańczowym Spider Manem.

W 1959 Joe Simon idzie do Jacka Kirby ze swoim starym pomysłem "Silver Spidera", i w ten sposób powstaje "Fly".

W 1962 roku Stan Lee prosi Jacka Kirby o narysowanie postaci nowego superbohatera, którego wymyślił. Nie podobają mu się jednak strony, które narysował Kirby więc udaje się ze swoim pomysłem do Ditko.

Steve Ditko tworzy postać Spider-Mana i jego ikoniczny kostium i pierwszy raz Człowiek Pająk pojawia się na kartach ostatniego numery komiksu "Amazing Fantasy" no. 15. (Sierpień 1962). Co ciekawe, okładkę do tego komiksu stworzył Jack Kirby.

Jack Kirby, Steve Ditko, Stan Lee "Amazing Fantasy" no. 15 (1962) | Zjadacz Filmòw

Chyba możemy śmiało uznać, że Spider-Man miał kilku ojców, ale tak naprawdę wychował go Steve Ditko. To Steve Ditko przynosił gotowe plansze z rozplanowaną akcją i postaciami, a Stan Lee "tylko" tworzył dialogi do dymków. To Ditko wymyślał fabułę i tworzył całą akcję i charakter postaci, więc zdecydowanie to jemu należą się największe zasługi za wychowanie Spider-Mana.

Steve Ditko jest również również twórcą postaci "Doctora Strange", chociaż na początku ten bohater nie miał imienia. Ditko przyszedł z gotowymi pierwszymi pięcioma planszami komiksu do Stana Lee, który zdecydował się opublikować historię w komiksie "Strange Tales" - w ten sposób mistrz nauk magicznych został nazwany "Doctor Strange".

Steve Ditko został znaleziony martwy w swoim apartamencie w Nowym Yorku 29 czerwca 2018 roku, Miał 90 lat.

Jack Kirby, Steve Ditko, Stan Lee "Amazing Fantasy" no. 15 (1962) | Zjadacz Filmòw
(Steve Ditko)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"The Rocketeer" (1991) Czyli Odrzutowe Plecaki i Naziści w Komiksowym Stylu | Recenzja Filmu

"Omen" (1967) | Klasyka Horroru | Recenzja FIlmu