WIELKA KOLEKCJA KOMIKSÓW DC TOM 1. Batman HUSH część 1.Wspaniała nowa kolekcja albumów komiksowych w twardych oprawach, zawierająca przygody największych współczesnych super bohaterów autorstwa najsłynniejszych scenarzystów i rysowników pracujących dla wydawnictwa DC Comics.

To możemy przeczytać w dołączonym do komiksu kolorowym folderze, w  którym również znajdziemy kilka podstawowych informacji o ponad 70 letniej historii wydawnictwa DC oraz sylwetki najważniejszych bohaterów należących do Ligi Sprawiedliwości/ Justice League of America (JLA). To jest tylko dodatek do samego komiksu, ale wygląda rewelacyjnie, jest ciekawie złożony i ja osobiście uwielbiam takie bonusy. Poza tym to jest świetny wstęp dla wszystkich, którzy na co dzień nie interesują się komiksami a chcieli by zacząć.

Z Bonusów dostajemy jeszcze dwie kolorowe ulotki, z czego jedna ma nas zachęcić do prenumeraty WKKDC, a druga do zajrzenia na stronę internetową wydawnictwa Eaglemoss. Dodam tylko, że decydując się na prenumeratę WKKDC otrzymacie 5 prezentów między innymi kopię komiksu Action Comics #1 wydanego oryginalnie w 1938 roku i dwie podpórki do książek z logo Batmana i Supermana. Wszystkie warunki prenumeraty znajdziecie na stronie www.eaglemoss.com.


Tak więc pierwszy numer, o którym za chwilę będzie mowa Batman HUSH cz.1 jest do kupienia w kiosku w promocyjnej cenie 14,90 zł, drugi tom będzie kosztował 29,99 zł a trzeci i wszystkie kolejne 39,99 zł. Każdy kolejny tom będzie trafiał do sprzedaży co dwa tygodnie. Kolekcja ma charakter otwarty, a przewidziane jest 60 tomów. Ja osobiście czuję się bardzo zachęcony po pierwszym komiksie do regularnego kupowania kolejnych tomów z WKKDC, cieszyłem się jak dziecko przeglądając najpierw kolorowy folder i ulotki, a dopiero później zabrałem się za przeglądanie historii z Batmanem. Chciałbym, żeby to uczucie towarzyszyło mi co dwa tygodnie.


Zacznijmy od tego że Batman HUSH część 1 jest bardzo elegancko wydany ,w twardej oprawie z mroczną i dynamiczną okładką Jima Lee. We wstępie do komiksu możemy przeczytać kilka zdań o historii komiksu HUSH i krótki opis sylwetek twórców, a później samego Batmana i tego, co się z nim działo przez ostatnie lata w komiksach. Na końcu tomu dodatkowo znajduje się galeria oryginalnych sześciu okładek z zeszytów Batman #608 - #613 autorstwa Jima Lee, które składają się na pierwszy tom HUSH. Wydawca zadbał nawet o to, żeby na końcu znalazł się przedruk zeszytu  Detective Comics no.27 z maja 1939 roku, w którym po raz pierwszy pojawia się postać Człowieka-Nietoperza. Dzięki temu możemy zobaczyć jak wyglądała oryginalny Batman, którego 77 lat temu stworzyli i pokazali Ameryce rysownik Bob Kane i scenarzysta Bill Finger. Przejdźmy zatem do głównego dania.

Młody chłopak z bogatej rodziny Edward Lamont IV zostaje porwany i ukryty gdzieś w dokach w Gotham. Batman postanawia uwolnić chłopca, bo wie że czas się kończy i nie może czekać aż policja się tym zajmie, w końcu to Jego Miasto. Wszystko idzie zgodnie z planem dopóki nie pojawia się Killer Crock z już odebranym okupem. Podczas konfrontacji Batman zdaje sobie sprawę, że ktoś inny musi stać za porwaniem chłopca a Crock jest tylko narzędziem w jego rękach. Kiedy potwór zostaje obezwładniony a FBI przybywa na miejsce okazuje się, że Kobieta Kot ukradła walizkę z okupem i Batman rusza za nią w pościg. Podczas atrakcyjnej dla oka pogoni między budynkami miasta Gotham lina Batmana zostaje przecięta, Człowiek Nietoperz zalicza upadek, który kończy się dla niego bardzo poważnym urazem czaszki i kręgosłupa. Gdyby nie szybka pomoc Huntress, to Batman by zginął. Do Gotham przybywa wieloletni przyjaciel Bruca Waynea z dzieciństwa Doktor Thomas Elliot, który osobiście ma przeprowadzić operację. A to wszystko dopiero początek kłopotów, które czekają na Batmana.

Jim Lee jest jednym z moich ulubionych rysowników, bardzo dobrze pamiętam rysowane przez niego serię Wild Cats i komiksy z Mutantami wydawane w Polsce przez TM-Semic w latach 90-tych, jego kreska zawsze się wyróżniała i robi na mnie wrażenie do dnia dzisiejszego. To, co Jim Lee zrobił z postaciami ze świata Batmana to coś naprawdę pięknego i wyjątkowego. Kobieta Kot i Trujący Bluszcz nigdy wcześniej nie wyglądały tak seksownie i pociągająco, że aż człowiek zapominam, że wypowiada się o narysowanych postaciach. Wszyscy przeciwnicy Batmana w tym komiksie, a jest ich całkiem sporo wyglądają wyjątkowo wściekle, szalenie i groźnie. A sam Batman jest majestatyczny za każdym razem kiedy się pojawia. Mroczny, silny, dynamiczny obrońca Gotham.Historia stworzona przez Jepha Loeba jest wciągająca od samego początku i skupia w sobie wiele kluczowych elementów z mitologii Człowieka Nietoperza oraz przedstawia bogata galerię jego przeciwników. W HUSH Batman będzie się musiał również zmierzyć ze swoja przeszłością, która żywo powróciła do niego za sprawą pojawianie się przyjaciela z dzieciństwa Thomasa Eliot. Poetyckie w swojej akwarelowej formie wspomnienia Bruca i Thomasa świetnie uzupełniają opowiadaną historię i na chwilę wyrywają nas z mrocznego współczesnego świata i przenoszą do beztroskich lat młodziutkiego przyszłego obrońcy Gotham. Te fragmenty mają w sobie coś bajkowego.

Przechodząc do podsumowania, Batman HUSH część pierwsza to bardzo dynamiczna, pełna akcji od pierwszych stron historia współczesnego Batmana, który musi zmierzyć się ze swoimi odwiecznymi przeciwnikami wyskakującymi z za każdego niemal roku i dowiedzieć się, kto jest jego prześladowcą. Rysunki Jima Lee są po prostu genialne, dynamika akcji w każdym kadrze jest niesamowita, od sceny, w której Batman buja się na linie w pogoni za Catwomen może się zakręcić w głowie, a sceny walki są bardzo soczyste i energiczne. A wszystko to jest ubrane w przepiękne, żywe kolory które genialnie uzupełniają ostre i pełne szczegółów rysunki Jima Lee

Jak dla mnie rozpoczęcie WKKDC od pierwszej części HUSH to strzał w dziesiątkę. Pod względem wizualnym ten komiks jest prawdziwą wyżerką dla oczu, pełną szczegółów i ciekawie wykadrowanych dynamicznych rysunków, dzięki którym tempo akcji jest bardzo szybkie i zwalnia tylko na chwilę, żeby przenieść się do świata wspomnień Bruca Wayna. Postać Batmana jest wyjątkowo ludzka w tym komiksie, zaczynając od zwykłych sercowych i fizycznych słabości Człowieka Nietoperza kończąc na prywatnym życiu Bruca Wayna, które tutaj jest wypełnione wspomnieniami z dzieciństwa. To wszystko daje ciekawsze i bardziej prawdziwe spojrzenie na Mrocznego Rycerza i miliardera filantropa Bruca Waynea.

Batman HUSH znalazł się w rankingu 25 Najlepszych Historii z Batmanem serwisu www.ing.com, ale żebym mógł w pełni ocenić ten komiks, to muszę poczekać na drugą część. W planowanych 60 tomach WKKDC znajdą się jeszcze inne historie z Człowiekiem Nietoperzem, które znalazły się na liście ing. między innymi Batman: The Man Who Laughs, Batman: A Death in the Family, Batman: Strange Apparitions, Batman: Batman and Son,  Batman: Birth of the Demon. Zapowiadają się wspaniałe miesiące dla fanów komiksów DC i Człowieka Nietoperza - jest na co czekać.

WIELKA KOLEKCJA KOMIKSÓW DC
TOM 1
BATMAN: HUSH część 1
Scenariusz - Jeph Loeb
Rysunki - Jim Lee
Tusz - Scott Williams
Kolory - Alex Sinclair

Wydawca Eaglemoss Ltd. 2016
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Falling Down / Upadek" (1993) Czyli Michael Douglas Bierze Sprawy w Swoje Ręce | Recenzja Filmu

"Borgman" (2013) Czyli Holenderskie Kino Niepokoju | Recenzja Filmu

Dlaczego "Geneza Planety Małp" (2011) to taki kiepski film | Recenzja Filmu